"הפיל שבחדר", הנפוץ בשיח האנגלי, והוא מתייחס לבעיה קשה ומתגלגלת שאין מדברים עליה ואין מנסים לפתור אותה
מתוך – בלוג השפה העברית של מילון רב-מילים / רוביק רוזנטל

השחיין מירון חירותי שיפר בתחרות הקריטריונים את שיא ישראל בתוצאה שהייתה אמורה להביא אותו לאולימפיאדת פריז ב 2024. אך לא כך הוא הדבר. טענות קשות עלו בעקבות כך בכתבות שונות (לכתבה בשוונג) והן הורחבו בכתבה נוספת של אורן אהרוני בעיתון "ישראל היום".

אולם, האנשים המעורים בעולם השחייה שנים רבות לא הופתעו. מאז עזיבתו של סימון דוידסון ומינויו של מיקי חליקה כמחליפו בתפקיד יו"ר האיגוד הכתובת הייתה על הקיר.

למה, אתם שואלים? בגלל נועם צבי.

רגע, שוב אתם שואלים, איך הוא קשור לעניין" וחלקכם השני שואל – מי זה נועם צבי?

אז הנה מורה נבוכים קצר –
מיקי חליקה, שחיין עבר עתיר זכויות, שימש, במשך 6-7 שנים לפני המינוי ליו"ר האיגוד כיו"ר "עמותת שחייני ירושלים" הידועה לציבור בשמה "הפועל ירושלים". נועם צבי, הינו האיש החזק מאחורי הפועל ירושלים.

תקציר הפרקים הקודמים:

בשנת 1987 מקימים נועם צבי ומנו מאי את הפועל ירושלים. השניים מנהלים את האגודה במשותף במשך כ 10 שנים תוך שהם מגייסים בשנת 1991 את המאמן ליאוניד שייחט ובסיועו משתלטת ירושלים על השחייה הישראלית ל 20 השנים הבאות. דרכיהם של השניים נפרדות ב 1997 ומנו מקים את אגודת "ירושלים רבתי" על בסיס אגודת "הפועל ימק"א ירושלים" ומספר אגודות נוספות מסביבתה של העיר.

בשנת 2002, עם פטירתו של משה הירש – יו"ר איגוד השחייה משתלט נועם צבי על תפקיד יו"ר האיגוד ומחזיק בו, במקביל לתפקידיו בהפועל ירושלים, עד שנת 2015 אז הוא נאלץ לעזוב בשל עקבות דרישתה של היועצת המשפטית של משרד הספורט – עופרה שרון, המעלה טענות קשות לניגוד עניינים.

תקופת יו"רותו של נועם צבי התאפיינה בכוחניות ו"דריסת" כל מי שאיים על ההגמוניה (כן, המילה הזו) של הפועל ירושלים. האירוע המפורסם מכולם הינו ההתעמרות בשחיין נמרוד שפירא בר-אור שהובילה להקמת ועדת בדיקה (ועדת ברון – לקריאת הדו"ח) שהסיקה מסקנות קשות לגבי התנהלות האיגוד תחת הנהגתו של נועם צבי.

כאמור, בשנת 2015 עוזב מועם צבי את תפקיד היו"ר אך משאר (עד היום) חבר הנהלה בכיר.

נושאי ניגוד העניינים כמו גם טענות נוספות עלו באותה תקופה במכתב ששלחה חברת הנהלת האיגוד, דורית לימור, ליועמ"ש האיגוד בתאריך 18.7.2015. שמצוטט כאן

מר בן-בסת המוזכר במכתה הוא יוסי בן-בסת ז"ל שהלך לעולמו לא מכבר ששימש אז כמנכ"ל הפועל ירושלים. יש לציין שבתקופה המדברת (לפחות בחלקה) מיקי חליקה היה יו"ר הפועל ירושלים.

וכמו שאומרים בעולם האינטרנט – אני רק מניח.

מי הפיל? ומה צריך לקרות?

את המסקנות לשאלות וההקשרים לימינו אנו תעשו בעצמכם…..